Sultan Selim Mah. Behçet Sok. No:2/3 4.Levent/İSTANBUL

Saç Ekimi

Saç Ekimi- FUE Tekniği Nedir?

Saç Ekimi- FUE Tekniği uygulaması içerisinde geçmekte olan FUE kelimesinin açılımı Foliküler Ünite Ekstraksiyonu’dur. Bu yöntem ile saç köklerine lokal anestezi verilerek özel olarak hazırlanmış olan uçlu mikro motorlar ile tek tek alınanlar saç olmayan bölgeler içerisine saçın çıkın yeri ve yönüne dikkat edilerek yerleştirilmektedir. Günümüz içerisinde saç ekimlerinin çoğu artık FUE yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Cerrahi bir operasyon olarak sınıflandırılmadığı için hastaların çoğunluğu bu teknik ile işlem yapılmasını istemektedirler. FUE yönteminin saçlarının tek tek alınıp saç olmayan bölgelere yerleştirildiğini yukarıda ifade etmiştik. Folükül çıkartma işlemi gerçekleşmeden önce dunör alanda bulunan saçlar kısaltılarak 1mm uzunluğuna getirilmelidir.

Saç Ekimi- FUE Tekniği Nasıl Uygulanılır?

Saç Ekimi- FUE Tekniğinin dunör kişisinin saçlarının 1 mm uzunluğuna kadar kısaltılması gerektiğinden yukarıda bahsettik. Bundan sonra ise lokal anestezi ilaçları altında saç kökleri alınacak ve ekim yapılması planlana bölge anestezi ile uyuşturulur. Mikro motor ucau, saç kılını ortalayacak biçimde yaklaştırmakta ve kılın çıkış yönüne uygun olacak biçimde şekil içerisine yerleştirilme işlemi gerçekleştirilir. Kıl, folikül ve onu çevrelemekte olan mikroskobik doku ile birlikte, silindirik bir biçimde kesilme işlemi gerçekleşir. Bu işlem sırasında bir mikro penset ile kibar bir şekilde çekilir ve foliküler ünite gevşek yerden kolay bir şekilde ayrılır. Bu şekilde toplanma işlemi bittikten sonra saçsız bölgeye yerleştirilir.

Saç Ekimi- FUE Tekniğinin Özellikleri

Saç Ekimi- FUE Tekniği greftlerin alındığı bölgede doku alımı yapılmadan sadece ilgili kök hücresi üzerinde bire bir işlem gerçekleştirmektedir.

Saç alınan bölge içerisinde kesi ve dikiş işlemi gerçekleştirilmez. Köklerin temin edildiği bölge içerisinde 0.6 ve 0.7 mm den küçük sıyrıklar meydana gelmektedir.

Bu teknik ile ense bölgesi civarında alınan greftler saç transferinde kullanıldığı gibi istenirse saç, bıyık, sakal gibi transfer işlemlerinde de kullanılabilir.

Bir seansta ortalama 4000 ile 6000 arasında greft alınabilmektedir.

Her greft içerisinde ortalama 1 ile 3 arasında saç teli bulunmaktadır. Elde edilen kök sayısına ve açıklığına bağlı olarak santimetrekareye 50 ile 60 saç kökü ekilebilmektedir.