Sultan Selim Mah. Behçet Sok. No:2/3 4.Levent/İSTANBUL

Mecidiyeköy Lazer Epilasyon

Mecidiyeköy Lazer Epilasyon

Sadece kadınların değil erkeklerin de istenmeyen tüylerden kurtulma çabası vardır.  Bayanlar daha çok vücutta kol altı bölgesi,  genital bölge ve bacak bölgelerinde istenmeyen tüy sorunu yaşarken erkekler de  el üstü,  kulak içi,  burun içi ve göğüs bölgesinde istenmeyen tüy sorunu yaşamaktadır.  Gerek bayanların gerekse erkeklerin istenmeyen tüylerden kurtulmak için tercih ettiği ilk yol günümüzde lazer epilasyon yöntemidir.  Lazer epilasyon yönteminin en avantajlı yönü istenmeyen tüylerin yaklaşık %90 oranında yok edilmesidir.  Bununla birlikte daha ağrısız acısız bir yöntem olduğu için de daha çok tercih edilmektedir.  1990 yılından beri ülkemizde yaygın bir şekilde uygulaması yapılan lazer epilasyon yöntemi 2000’li  yıllardan sonra pek çok güzellik merkezinde ve sağlık kuruluşunda hizmeti gerçekleştirilen bir alana dönmüştür.  Teknolojik gelişmelere bağlı olarak da hem cihazlarda büyük yenilikler sağlanmış hem de soğutma teknolojisi uygulamaları ile lazer epilasyon yöntemi daha acısız bir yöntemi dönüşmüştür.

Vücudun hemen her bölgesi için lazer epilasyon uygulamaları gerçekleşmektedir.  Bayanlar yüz bölgesinde dudak üstü ve yanak çevresi içinde lazer epilasyon uygulamaları yapmaktadır.  Bu en çok vücutta yer alan kol altı,  genital bölge ve bacak bölgeleri için lazer epilasyon uygulamaları gerçekleşmektedir.  Uygulamanın temelinde yatan prensip ise lazer cihazlarının göndermiş olduğu lazer ışınlarının düz dalga olarak ciltte bulunan ve kıllara renk veren melanin pigmentinin yapılmasıdır.  Ciltteki melanin pigmenti hem tüylerin çıkışını hem de büyümesini sağlamaktadır.  Lazer ışınlarından gelen ısının etkisiyle bu pigment yıkılmakta ve böylece tüylerin çıkmasının önüne geçilmektedir. Her ne kadar hemen herkes için uygun bir yöntem olsa da lazer epilasyon yaptıracak kişinin 12 yaşını geçmiş olması,  lazer epilasyon uygulamaları için gerekli olan gelişimsel evrede olması ve herhangi bir hormonal bozukluğunun olmaması gerekir. Yine kişilerin ışığa karşı hastası taşımasını sağlayan ilaç kullanan bireylerde de lazer epilasyon yöntemi tercih edilmemektedir.

Lazer epilasyon yöntemi 4 ile 8 seans aralığında uygulanmaktadır.  Uygulamaların sıklığına ve sayısını belirleyen üstü kişilerin  tüy yapısı,  gelişim dönemi ve ten rengi belirlemektedir.  Çünkü lazer ışınları çok koyu tenli kişilerde ve açık tüy rengine sahip kişilerde melanin pigmentine ulaşamamaktadır.  Bu şekilde özelliklere sahip bireylerin daha uzun seanslarla  lazer epilasyon uygulamaları gerçekleşir.  Ancak açık ten rengine ve koyu ten rengine sahip kişilerde lazer epilasyon uygulamaları çok daha kısa süre içerisinde sonuç vermektedir.  Çünkü lazer ışınları koyu renge sahip olan tüy köklerini ulaşabilmekte ve kökleri tahrip ederek yok etmektedir. Uygulamadan önce dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar vardır.  Öncelikle uygulamalı yapacak olan uzmanı biri hakkında bilgi sahibi olması gerekir.  Uygulamayı yaptıracak olan kişinin tüyü rengi ve ten rengi analiz edilmelidir.  Bu analiz sonrasında uygun cihaz belirlenerek uygulamaya başlanır.  Uygulama öncesinde tüylerin  boyunun mutlaka katılması gerekmektedir.  Ancak ağda gibi tüyleri kökten alacak bir yöntemden etmemelidir.  Sadece jiletle tıraş yapılarak tüylerin boyu kısaltır malıdır ve böylece lazer ışınları tüy köklerini görerek daha kolayca kökleri tahrip etmektedir.  Uygulama esnasında ısının dozunun ayarlanması son derece önemlidir.  Her bölgeyi farklı ısı dozu ayarlanmaktadır.  Bölgenin genişliği ve tüyler dirence, ısı dozunun ayarlanmasındaki büyük etkenlerdir. Yaklaşık 5 dakika ile iki saat aralığında değişen seans süreleri tamamen uygulama yapılacak bölgenin genişliğine göre belirlenmektedir. Lazer epilasyon sonrasında tüyler %100 yok olmamakla birlikte yüzde 90’ın üzerinde bir başarı yakalanmaktadır.  Uygulamadan sonraki 10 gün içerisinde tüyler yeniden uzamaktadır direnci zayıf olan tüyler tekrar dökülmektedir.  Daha dirençli olan tüyleri uzamaya devam etmektedir bu tüylerin büyüme evresi olan dönemde lazer epilasyonun bir sonraki seansı gerçekleştirilmektedir.  Böylece her seans kıl köklerini yakarak tahrip etmektedir ve belirlenen seans sayısı bittikten sonra %90’ın üzerinde bir başarı sağlanmaktadır.