Lazer Epilasyonun Riskleri ve Olası Yan Etkileri

Lazer epilasyonun, sizin için uygun bir tedavi yöntemi olup olmadığı kararına varmak için birkaç farklı faktöre göz atmak gerekmektedir. Bu faktörlerin başında, işlem sonrasında oluşabilecek yan etkilerin riskini göze almanızdır. Tıbbî tedavilerin hiçbiri için önceden tam bir garanti verilmesi söz konusu değildir, lazer epilasyon da bu konuda bir istisna değildir. Cilt tipinize ve tüy yapınıza bağlı olarak bu yan etkiler geçici ya da kalıcı olabilir. Lazer epilasyon işleminin hemen ardından ciltte kızarıklık, hafif şişlik, ağrı, küçük cilt lekeleri gibi geçici yan etkiler oluşabilir. Tüm bu yan etkileri mümkün olan en az seviyeye indirmek için iyi bir araştırmanın ardından en uygun klinik ve yeterli tecrübeye sahip uzman doktoru belirlemeniz gerekir.

Lazer Epilasyon Sonrası Bakım

Daha önce de belirttiğimiz gibi lazer epilasyon tedavi seansının hemen ardından, cildinizde, hafif şişme ve kızarıklıklar görülebilir. Çoğu kişi için bu şişlik ve yanık hissi seanstan birkaç saat sonra ortadan kalkar. Bazı hassas ciltlerde ise bu süre 1-2 güne kadar uzayabilir. Ancak bu durum gözünüzü korkutmasın, seansın ardından, çalışmak, alışveriş, gezme gibi rutin işlerinize devam edebilirsiniz. Ancak bu kızarıklık ve şişkinlik rahatsız edici boyutlara ulaşırsa, buz ile sorunlu bölgeyi rahatlatabilirsiniz. Bunun yanı sıra nemlendirici kremler de sorunu ortadan kaldıracaktır. Lazer epilasyon tedavisinde sık karşılaşılan bir başka problemde, işlem yapılan kişilerin seansın hemen ardından bu bölgedeki tüyleri dökmeye çalışmaları, ağda ve jilet gibi çözümler denemeleridir. Bu konuda uzman tavsiyeleri, minimum 4 gün süreyle hiçbir tüy dökücü ya da kesici uygulamanın yapılmamasıdır. Tedavinin ardından birkaç gün içerisinde zaten tüyleriniz kendiliğinden dökülmeye başlayacaktır, bu dökülmenin doğal seyrinde kalması hem sizin için hem tedavinin başarıya ulaşması adına çok önemlidir.
Tedavi sonrası dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da güneş ışığıdır. Seansların ardından cildiniz doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmasını engellemelisiniz. Kısa süreli güneş ışığına maruz kalmak ile ciltte tahrişe neden olabilmektedir. Güneşe maruz kalan bölgede bir sonraki seanstan verim almak zorlaşabilir. Öte yandan koyulaşan ten lazer epilasyonda yanmaya daha elverişli duruma gelir. Eğer güneşe zorunlu olarak çıkma durumunuz varsa, 30 faktörlü güneş kremi kullanmanız önerilir.

Lazer Epilasyon Hakkında Yaygın Yanlışlar

• “Sadece kadınlara uygundur.” Lazer epilasyon tedavisi hem kadınlara hem erkeklere uygulanabilir.
• “Çok ağrılıdır.” Lazer epilasyonun ağrısı oldukça azdır. İhtiyaç duyulması halinde lokal anestezi yahut ağrı kesici kullanılır. (Ağrı eşiğinin kişiden kişiye göre değiştiği unutulmamalıdır.)
• “Yalnızca yüzdeki tüylere uygulanır.” Lazer epilasyon, sadece yüze değil tüm vücuttaki istenmeyen tüylere uygulanabilir.
• “Oldukça pahalı bir tedavidir.” Gelişen teknoloji ve tedavinin yaygınlaşmasıyla fiyatlar oldukça düşmüştür. Bununla birlikte kalıcı bir tedavi olması göz önünde bulundurulduğunda pahalı bir tedavi değildir.
• “Tüyler birkaç sene içinde tekrar çıkar.” Seanslara düzenli katılma ve uygun bir bakımla tüylerin tekrar çıkma olasılığı çok düşüktür.

Lazer Epilasyonda Doğru Uzman Seçimi

Lazer epilasyon tedavisi almaya net karar verdiyseniz, doğru kliğini seçmeniz konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle, tedaviden önce uygulamayı yapacak uzmanla yüz yüze görüşün ve görüşmenizin ardından kendisine güvenip güvenmediğinizi sorgulayın. Uzmanınızın lazer epilasyon konusundaki tecrübesine anlamaya yönelik olarak bazı sorular sorun: “ne kadar zamandır lazer epilasyon yapıyorsunuz?”, “tedavilerinizdeki başarı oranınız nedir?”, “verebileceğiniz referanslarınız var mı?” gibi. Bu sorulara alacağınız cevaplar, uzmanınızı belirlemenizde önemli rol oynayacaktır.
İkinci bir nokta ise kliniğin ortamına dikkat etmenizdir. Kliğine girişinizden itibaren, ortamın ne kadar hijyenik ve organize olduğunuz gözlemleyin. Çalışanların nazik ve profesyonel olup olmadıklarına bakın. Uygulamayı yapacak kadronun da sizin tıbbî geçmişinizle ilgili sorular sorup sormadığına dikkat edin. Çünkü size cildinizle ilgili noktalarda bilgi sahibi olabilecek sorular sormalılardır ki lazer tedavisinin olası yan etkilerini devre dışı bırakabilsinler.