Lazer Epilasyon Nedir? Nasıl Uygulanır? Zararı Var Mıdır?

Özellikle, yüz, koltuk altları, bacaklar ve bikini bölgesinde çıkan istenmeyen tüylerden kurtulmak için epilasyon aleti, cımbız kullanıyorsanız, tıraş olma zahmetine katlanıyorsanız, ağda verdiği acıyı çekmekten bıktıysanız, lazer epilasyon yöntemini denemenizi tavsiye ederiz. Lazer epilasyon, son yıllarda sıklıkla başvurulan ve sonuçları son derece başarılı olan bir tedavi yöntemidir.
Lazer epilasyonun çalışma prensibi, istenmeyen tüylerin köklerinin lazer ışınlarıyla tahrip edilip yok edilmesidir. Bu işlem sırasından sadece tüy kökü hedeflenir ve ciltte herhangi bir deforme meydana gelmez. Tedavi ilk kez 1990’ların başında uygulanmaya başlamıştır. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte günümüzde artık çok daha ucuz, çok daha acısız ve ağrısız bir tedavi yöntemi olmuştur.

Lazer Epilasyon Nasıl Çalışır?

En basit anlatımıyla, bir cilt uzmanı cildinize lazer cihazı ile lazer ışınlarını gönderir. Bu ışıklar, cildinizi geçerek tüy köklerine ulaşır, tüy köklerinin gelen ışınları emer ve artık tüyleriniz uzama işlevlerini kaybeder. Burada püf nokta şudur ki, bu işlem yalnızca o anda uzayan aktif haldeki tüylerde etkilidir, dolayısıyla %100 sonuç için birkaç seans gerektirir. Piyasada yaydıkları dalga boyuna göre değişen çeşitli lazer cihazları bulunmakla birlikte, en yaygın olanları Diode lazer ve Alexandrite lazer cihazlarıdır. Alexandrite lazer cihazı, cildin altındaki tüy köklerine yoğun etki vererek tüylerin yeniden uzamasını engeller. Diode lazer cihazı, genel olarak Alexandrite lazer cihazıyla aynı işlevi sağlasa da yaydığı dalga boyu daha uzundur. Önceleri sadece açık tenli ve koyu tüy rengine sahip kişilerde etkili olan lazer epilasyon yöntemi, teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık koyu cilt rengindeki kişilerde de başarılı sonuçlar vermeye başlamıştır. Lazer epilasyon sonucundan tüylerin kalıcı olarak kurtulmak her zaman mümkün olmamakla birlikte başarı oranı yaklaşık olarak %90’dır.

Lazer Epilasyon Hangi Ciltler İçin Uygundur?

Ağda, cımbız, tıraş aletleri gibi yöntemlere oranla lazer epilasyon çok daha tercih sebebi olarak görülse de, bu tedavi yöntemi herkes için uygun olmayabilir. Örneğin, çok koyu cilt rengine sahip olanlar için lazer yöntemi doğru bir yöntem değildir. Çünkü koyu ciltler, lazer ışınını çok daha fazla emer ve bu durumda ciltte birtakım yan etkilere sebep olabilir. Bununla birlikte çok açık renkli tüylere sahip kişilerde tüydeki melanin pigmenti eksikliği sebebiyle tam sonuç alınamayabilir. Dolayısıyla lazer epilasyon için en uygun kişiler açık tenli ve koyu renkli tüylere sahip kişilerdir.

Lazer Epilasyon Tedavisi Acı Verir Mi?

Dürüst olmak gerekirse, lazer epilasyon tedavisi tamamen acısız değildir. Genel bir ifadeyle orta seviyede, lastik çarpması gibi bir acı hissedebilirsiniz. Cildiniz aşırı hassas değilse, herhangi bir lokal anesteziye gerek duyulmaz. Bu karar lazer epilasyonu uygulayacak olan uzmanın inisiyatifine kalmıştır. Unutmamanız gereken bir diğer noktada, lazer epilasyon uygulamasının ardından cildinizin birkaç gün süreyle fazla hassas olabileceği ve ağrı meydana gelebileceğidir. Çok sık görülmemekle birlikte olası kızarıklık ve şişlik durumlarında ağrıyı buz ile dindirebilirsiniz. Uygulamanın ardından minimum 2 gün süreyle doğrudan güneş ışınına maruz kalmamanız ve solaryuma girmemeniz gerekmektedir.

Lazer Epilasyonun Avantajları Dezavantajları

Elbette her tıbbî tedavide olduğu gibi lazer epilasyon tedavisinin de birtakım artıları ve eksileri vardır. Avantajlarının başında tedavinin kalıcı ve uzun süreli olmasıdır. Tedavi sonrası tüyleriniz tekrar çıksa bile mümkün olan en az seviyede ve çok açık renkli olacaktır. Ayrıca tedavi sırt, göğüs, bacak gibi geniş alanla yayılan tüylerde de oldukça başarılı sonuçlar verir.
Dezavantajlarına gelecek olursak, tedavinin kullanılmaya başlamasının üzerinden çok uzun yıllar geçmediği için uzun vadede (örneğin 50 yıl sonra) bizi ne gibi sorunların beklediğini bilemiyoruz. Bununla birlikte yanlış uygulamada, ciltte yanık ve ağır tahriş meydana gelebilmektedir. Burada doğru kliniğin seçimi oldukça önemlidir. Öte yandan tedavi her cilt tipine göre değiştiği için sizin için kaç seansa ihtiyaç duyulduğunu önceden kestirmek zordur. Bu durum masrafların biraz artmasına neden olabilir.