Sultan Selim Mah. Behçet Sok. No:2/3 4.Levent/İSTANBUL

Kılcal Damar Tedavisi

Genellikle yüz bölgesi başta olmak üzere tüm vücutta kılcal damarların genişlemesiyle ortaya çıkan kırmızımsa görünüm son derece rahatsız edicidir. Genişleyen kılcal damarlar sağlık açısından risk teşkil etmemekle birlikte estetik kaygılar göz önünde bulundurulduğunda kılcal damar tedavisi ile ortadan kaldırılır.

 Lazerin kılcal damar ve ince varislere etkisi nasıldır?

Lazerin ana hedefi, damar içinde bulunan oksijen ve demir taşıyan yapılardır. Lazerle oluşturulan ısı damara zarar verir ve damar artıkları doğal yollarla vücuttan atılır.

Lazer ile hangi tür damarlar tedavi edilir?

Lazer yöntemiyle, kılcal damarlar ve 4mm boyuta kadar varisler tedavi edilebilir. Daha geniş varislerin tedavisi, damar cerrahisi uzmanı tarafından yapılacak bir operasyon gerektirir.

Kılcal Damar Nedir?

Normalde deri üzerinde görülmeyen kan damarları 1mm’ye kadar genişlediğinde gözle görülür hâle gelir. Sıklıkla bacaklarda ve yüz çevresinde görülür.

 Yüzdeki kılcal damarlar neden oluşur?
Yüzdeki kılcal damarlar herhangi bir neden olmadan da genişleyebilmektedir. Bununla birlikte başlıca sebep güneş ışınlarıdır. Uzun süreli güneşlenenlerde boyun ve ense bölgesindeki kılcal damarlarda ağ şeklinde kahverengi ve kırmızı renk değişiklikleri görülür. Kılcal damarların genişlediği durumlardan bazıları ise hamilelik, östrojen alımı, alkol kullanımı, kortizonlu krem kullanımı olarak sıralanabilir.
Lazer tedavisi sonrası sorunlar nükseder mi?

Özellikle yüzdeki problemler tekrarlayabilir. Bu sebepleekstra dozlar gerekir

 Yüzdeki kırmızı damar ağlarında da etkili midir?

Genellikle oldukça ince damar ağlarından oluşan bu tür yapılarda lazer tedavisi etkilidir.

 Kılcal damar tedavisinde hangi tür lazer kullanılır?
Kılcal damar tedavisinde Nd-YAG türü lazer ışınları kullanılır. Nd-YAG (1064nm) türü lazer ışınları sadece hemoglobin üzerine yoğunlaşmaktadır. Sorunlu kılcal damarları tam anlamıyla deforme ederek tedavi sağlar.
Seans süresi ve seans sayıları nedir?
Seanslar genellikle15-30 dakika sürer. Lazerli kılcal damar tedavisindegenellikle4-6 haftaaralıkla1 ilâ 3 seans yeterli olur.
Tedavi sonrası bakım nasıl olmalıdır?
Tedavi sonrası bakım uygulamaları; 3 gün süreyle elastik bandaj, AloeVera içeren yumuşatıcı kremler, 6 hafta süreyle güneş ışınlarından korunma, 3 gün süreyle sıcak duş ve aşırı egzersizden kaçınma vs.dir.
Kılcal damar tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler.

Kılcal damar tedavisi sonrasında cilt üzerinde hafif kızarıklık, yanma ve nadiren kabuklanma meydana gelebilir. Tedavi sonrası;
– Birkaç hafta süreyle doğrudan güneş ışığı maruz kalınmamalı ve solaryuma girilmemelidir, güneş ışığından kaçınmanın mümkün olmadığı durumlarda yüksek faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır.
– Banyo sırasında suyun aşırı sıcak olmamasına dikkat etmeli, vücudunuzun dayanabileceği en ılık su kullanılmalıdır.

Lazerle kılcal damar tedavisi acılı/ağrılı bir işlem midir?
Kılcal damar tedavisi sırasında hissedilir derecede acı duyulur. Ağrı eşiği düşük olan kişilerde tedavianestezik krem ile tamamlanır.
Lazerle kılcal damar tedavisinin herhangi bir yan etkisi var mıdır?
Lazerli tedavinin geçici süreyle ciltte yanma ve tahriş, kabuk bağlama ve yara gibi birtakım yan etkileri bulunmaktadır.
Lazerle kılcal damar tedavisi kalıcı olur mu?
Uygulama tedaviye yöneliktir. Lazerle tedavi edilen bölgede rahatsızlığın tekrarlanma ihtimali son derece düşüktür.
Danışma ve testler ücretli midir?
Danışma testler tamamen ücretsizdir, dilediğiniz zaman randevu alarak bünyemizdeki uzmanlara danışabilir, görüş alabilir ve ortalama fiyat öğrenebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm soruları e-posta ya da telefon yoluyla sorabilir, bizzat kliniğimize gelerek doğrudan bilgi alabilirsiniz