Sultan Selim Mah. Behçet Sok. No:2/3 4.Levent/İSTANBUL

Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgusu insanların sahip oldukları dudaklara belli bir hacim kazandırmak ya da dudak yapısını şekillendirmek adına dudakların içlerine ve çevresine dermal dolgu enjekte edilen bir müdahale olayıdır. Bu işlem çeşitli nedenlerden ötürü dudak incelmesi yaşamakta ya da dudak yapısı üzerinde değişiklik meydana getirmek isteyen herkes tarafından uzman doktorlara emanet edilerek uygulanabilmektedir. Dolgu işlemi gerçekleştirildiği esnada sıklıkla kullanılmakta olan dolgu maddesi ise oldukça iyi bir etkiye sahip olan ve insan cildine hacim kazandırmakta olan hyaluronik asitten oluşmaktadır. Cildi kırışıksız ve pürüzsüz tutmakta olan dokuların tamir edilmesine olanak sağlamakta olan bu dolgu maddesi dudak dokusu ile uyumlu bir yapıdadır.

Dudak Dolgusu Kimlere Uygulanmaktadır?

Dudak dolgusu işlemi yaşlanmanın meydana getirmiş olduğu ve cildimizde kollajen, elastin doku ve hyaluronik asit seviyesinde zaman içerisinde bir azalma meydana gelir. Bu meydana gelmiş olan azalmanın ortadan kaldırılması için yapılmakta olan dudak dolgusu uygulaması işlemi, hamile kadınlara, iltihabi deri sorunları olanlara, uçuk problemi yaşayanlara uygulanmamaktadır. Bunlar dışındaki herkese uygulanabilir. Dudak dolgusu operasyonu, yaşlanma ile meydana gelen dudak kenarı sarkması problemlerini ortadan kaldırmak adına uygulanabilmektedir. Ayrıca dudaklarını şekillendirmek isteyen ya da ince bir dudak yapısına sahip olan kişilerin dudaklarını dolgunlaştırma gereği duyan ya da dudaklarında simetrik problemler bulunan kişilerin yaptırmak isteyeceği bir uygulama seçeneğidir.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu işlemi yapılmadan önce insan yüzünün yapısına uygun olacak şekilde dudak şekli tespit edilir. Dudak dolgusu işlemine geçilmeden en az yarım saat önceden acısız bir işlem olabilmesi adına dudak çevresine anestezi etkisi yaratacak dudak kremleri sürülmelidir. Dolgu maddesi enjeksiyon işlemi oldukça ince uçlu bir iğne aracılığı ile yapılmaktadır. Bu işlem toplamda 30 dakikalık gibi bir süre sonunda işlem sonucu görülebilmektedir. İşlem sonunda dudak bölgesinde şişlikler ve morluklar meydana gelebilmektedir. Bu şişlikler ve morluklar geçicidirler. Ortalama birkaç gün içerisinde geçmektedirler. İşlem bittikten sonra 1 ile 2 hafta içinde gerekli kontroller yapılarak ihtiyaç halinde son rötüş işlemleri yapılabilir.